Preliminary Programme

Please note that the programme can be subject to change and will be updated continuously.
09.00 Registration » Lobby
10.00 Opening Ceremony » Auditorium 1
10.30

Scars vs Healthy Tissue

Speakers: D. Ozog – U. Paasch

» Auditorium 1
11.30

Scar Mitigation

Speakers: T. Fischer – M. Haedersdal – A. Bayat – E. Middelkoop

» Auditorium 1
12.30 Lunch Break: Visit Exhibition and Posters » Exhibitor Area
13.30

Improving Scar Color

Speakers: H. Chan – W. Manuskiatti – S. Ghannam

Same Patients, Different Approaches

Speakers: D. Cassuto – Y Har-Shai – Sonja Sattler

Sponsored workshop

» Auditorium 1

 

» Auditorium 2

 

» Workshop Room

15.00 Coffee Break: Visit Exhibition and Posters » Exhibitor Area
15.30

Surgical Scars & Scar Revision

Speakers: D. Ozog – W. Manuskiatti – J. Cohen

Radiotherapy  & Cryosurgery for scars

Speakers: R. Ogawa – Y. Har-Shai

Sponsored Workshop

» Auditorium 1

 

» Auditorium 2

 

» Workshop Room

17.00

Learn from the Expert

Speakers: A. Suwanchinda – M. Tretti Clementoni – H. Chan

» Auditorium 1
18.00 Welcome Reception » Exhibitor Area
08.00 Registration » Lobby
08.30

Keloids

Speakers: A. Bayat – R. Ogawa – F. Niessen – J. Waibel

Non-Invasive Scar Management & Dysfunctioning

Speakers: P. Moortgat – P. Shumaker – I. Bennoun – D. Cassuto

Sponsored Workshop

» Auditorium 1

 

» Auditorium 2

 

» Workshop Room

10.30 Coffee Break: Visit Exhibition and Posters » Exhibitor Area
11.00

Assisted Drug Delivery

Speakers: M. Haedersdal – J. Waibel – O. Artzi

Same Patients, Different Approaches

Speakers: T. Fischer – S. Ghannam – TBA

Sponsored Workshop

» Auditorium 1

 

» Auditorium 2

 

» Workshop Room

12.30 Lunch Break: Visit Exhibition and Posters » Exhibitor Area
13.30

Pressure, Silicone & Microneedling

Speakers: L. Teot – TBA

Stem Cells & Regenerative Medicine

Speakers: E. Middelkoop – J. Waibel – F. Hartmann

Sponsored Workshop

» Auditorium 1

 

» Auditorium 2

 

» Workshop Room

15.00 Coffee Break: Visit Exhibition and Posters » Exhibitor Area
15.30

Paediatric Scars

Speakers: P. Shumaker – A. Young – TBA

Global Scar Society Session 

Speakers: L. Teot – E. Middelkoop – A. Bayat – R. Ogawa – P. van Zuijlen – G. Gauglitz

Sponsored Workshop

» Auditorium 1

 

» Auditorium 2

 

» Workshop Room

17.00

Learn from the Expert

Speakers: D. Cassuto – Y. Har-Shai – S. Sattler

» Auditorium 1
19.30 Conference Diner » Berlin TV-Turm
08.00 Registration » Lobby
08.30

Atrophic Scars (Acne – Striae)

Speakers: A. Suwanchinda – S. Sattler – K. Hoffman – W. Manuskiatti – D. Cassuto

Scar Assessment & Impact on Quality of Life

Speakers: G. Gauglitz – P. van Zuijlen – A. Young – J. Waibel – D. Ozog

Sponsored Workshop

» Auditorium 1

 

» Auditorium 2

 

» Workshop Room

10.30 Coffee Break: Visit Exhibition and Posters » Exhibitor Area
11.00

Traumatic and Burn Scars

Speakers: B. Hartmann – F. Siemers – M. Tretti Clementoni – P Shumaker

Fat Grafting and Flaps

Speakers: P. van Zuijlen – G. Sattler – F. Niessen – J. Cohen

Sponsored Workshop

» Auditorium 1

 

» Auditorium 2

 

» Workshop Room

13.00 Lunch Break: Visit Exhibition and Posters » Exhibitor Area
14.00 Beyond the Horizon » Auditorium 1
15.30 Closing Ceremony » Main Auditorium